Західний кукурудзяний жук – найнебезпечніший шкідник кукурудзи

25 09 2019 6Останні роки в Україні з'являється все більше нових осередків небезпечного ворога кукурудзи — західного кукурудзяного жука. Чим небезпечний цей шкідник для аграріїв та які методи боротьби найбільш ефективні.

Поширення

Західний кукурудзяний жук, або діабротика (DiabroticavirgiferavirgiferaLeConte) - карантинний шкідник, який походить з Північної Америки.

В Україні вперше виявлений у 2001 році в Закарпатській області, звідки почав швидко поширюватися країною. У 2018 році уражені шкідником поля були виявлені в Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській та Черкаській областях. Враховуючи середню швидкість поширення діабротики, яка становить 40-50 км/рік, варто очікувати подальшого поширення карантинного виду у центральному регіоні.

Як повідомляє Держпродспоживслужба, станом на 1 січня 2019 року західний кукурудзяний жук виявлений в 15 областях України. У 2018 році нові осередки діабротики знайдені у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській та Хмельницькій областях. Загальна площа заселених шкідником територій становить 108 139,2 га, за минулий рік ці площі збільшились на 19 188,6 га.

Шкодочинність

Пошкодження, спричинені дорослим жуком та личинкою, призводять до значних втрат врожаю та фінансових збитків. Жук діабротика – шкідник-монофаг, який живиться кукурудзою. Імаго завдовжки 4-6 мм, має світле або жовте тіло з темними поздовжніми смугами на надкрилах. Дорослі особини  скелетизують листя, обгризають верхівки качанів та маточкові рильця. Пошкодження генеративних органів призводить до череззерниці та погіршення товарної якості зерна. Крім того, жуки є переносниками хлоротичної плямистості та бактеріального вілту кукурудзи.

Та найбільшу шкоду посівам завдають личинки західного кукурудзяного жука, які живляться корінням. Після пошкодження воно набуває червоно-бурого забарвлення і вражається кореневими гнилями. Молоді рослини в'януть та гинуть, а у дорослих стебло набуває характерного згину, деформуючись у “гусячу шию”. Пошкоджена кукурудза вилягає та легко висмикується із ґрунту. Для загибелі достатньо 25 личинок на рослину. Варто зазначити, що личинки діабротики харчуються лише корінням кукурудзи і можуть переміщуватись у ґрунті на відстань до 50 см. За відсутності їжі вони гинуть, тому впровадження сівозміни є дієвим способом боротьби із цим шкідником.

Методи боротьби

Методи діляться на агротехнічні та хімічні, і вони мають запобігати поширенню, локалізації та знищенню виявлених осередків шкідника.

Агротехнічні методи

– Дотримання сівозміни. Оскільки західний кукурудзяний жук — шкідник-монофаг, вирощування кукурудзи як монокультури сприяє його розвитку та поширенню. Спеціалісти з Держпродспоживслужби рекомендують повертати кукурудзу на те саме поле не раніше, ніж через 3 роки.

– Обстеження посівів кукурудзи. Для контролю за розповсюдженням шкідника важливим є регулярний моніторинг посівів. При цьому, оцінку фітосанітарного стану полів необхідно проводити не тільки спеціалістам Фітосанітарної служби, а й агрономам та фермерам, які вирощують кукурудзу. Особливу увагу варто приділяти територіям з високим ризиком появи цього шкідника — полям біля залізничних колій, аеропортів, а також тим, що знаходяться поблизу районів, уражених діабротикою.

Спосіб та період обстеження посівів залежать від фази розвитку шкідника. Пошук личинки проводять в травні-червні, а дорослої комахи — в період масового льоту, який припадає на липень та серпень. Для виявлення личинок проводиться огляд кореневої системи ослаблених і полеглих рослин. Коріння та ґрунт біля таких рослин рекомендується відібрати для фітосанітарної експертизи. Для виявлення імаго здійснюється огляд листків, волоті та качанів, а також встановлюються феромонні або клейові пастки з розрахунку 1 пастка на 5 гектарів.

– У разі виявлення західного кукурудзяного жука на полі проводиться комплекс карантинних заходів. Після збирання врожаю поле обов'язково переорюють. Даний агротехнічний захід сприяє загибелі яєць шкідника під час зимового промерзання ґрунту. На уражених діабротикою полях протягом трьох років вирощувати кукурудзу забороняється.

Хімічні методи

Застосовувати пестициди проти західного кукурудзяного жука рекомендується у двох фазах його розвитку — личинки та імаго. Як повідомляє Держпродспоживслужба, відповідно до сучасного Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (2018)

Головний спеціаліст – державний
фітосанітарний інспектор                                       Назаренко О.М.