Управління соціального захисту населення інформує щодо можливості оформлення житлових субсидій та важливості своєчасної оплати в повному обсязі житлово-комунальних послуг

21 10 2020 2Головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг є програма житлових субсидій, яка діє в Україні вже понад 20 років.

Завдяки програмі житлових субсидій, громадяни оплачують не повну вартість житлово-комунальних послуг, а лише частину платежу, яка залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Що менші доходи домогосподарства, то меншою є частка обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до норм Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (зі змінами) (далі – Положення), житлова субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальної норми житла, соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і розміром обов’язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отримувачам, яким у травні 2020р.субсидію було призначено на новий період – 2020-2021 рр – на опалювальний сезон її розмір розрахують автоматично, без звернення , -до уваги братимуться доходи 1-2 кварталів 2020 року.

Але є певні категорії громадян, яким для перепризначення житлової субсидії слід повторно подати Заяву та Декларацією про доходи.

Передусім це ті отримувачі, чиї справи розглядала Комісія:

- орендарі житла,

- внутрішньо- переміщені особи ,

-сім'ї, яким субсидію було призначено на фактично проживаючих в помешканні осіб,

- сім’ї, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати.

Також повинні зробити нове звернення для призначення субсидії домогосподарства, в яких відбулися зміни у складі сім’ї.

Для призначення житлової субсидії необхідно подати до органу соціального захисту населення заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Заява та декларація можуть бути подані органу соціального захисту населення особисто, за допомогою скриньки для прийому документів,через уповноважених осіб( соціальних працівників) або надіслані поштою чи в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики.

Декларація про доходи подається щодо зареєстрованих та членів сімей всіх осіб із складу домогосподарства незалежно від місця проживання, які досягли 14-річного віку. Тобто, навіть у разі, якщо члени сім’ї (чоловіка, дружини, неповнолітні діти) проживають в іншому місці, інформацію щодо них все одно слід вказувати у декларації.

Якщо під час отримання житлової субсидії змінився склад сім’ї, склад зареєстрованих у житловому приміщенні, набір житлово-комунальних послуг, з’явився транспортний засіб з датою випуску до 5 років, було придбано майно, товари або сплачено послуги на суму понад 50 тисяч гривень - слід повідомити про це управління соціального захисту населення. І зробити це протягом 30 календарних днів - не пізніше!

Відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний опалювальний період), якщо структурними підрозділами з питань соціального захисту населення отримано інформацію станом на 10.2020р. про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув,  і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян .

Разом з тим, за наявності заборгованості, житлову субсидію може бути призначено на наступний період за рішенням комісії, утвореної органами місцевого самоврядування, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, з урахуванням обставин, що склалися. Таким чином, найбільш вразливі категорії населення забезпечуються державною підтримкою.

Крім того, існує механізм реструктуризації заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг на підставі укладеного договору з надавачами цих послуг.

Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 247 «Про особливості надання житлових субсидій», передбачено на період карантину додаткові заходи щодо соціального захисту осіб, яких звільнено з роботи у зв’язку з карантином  - врахування до їхнього доходу під час призначення житлової субсидії розміру допомоги по безробіттю замість заробітної плати, яку вони отримували за попереднім місцем роботи.

Інформація стосовно призначення субсидії для жителів сільської місцевості буде передана до сільських рад. За додатковою інформацію стосовно призначення субсидії просимо звертатись за тел. 5-19-40.