На що йдуть “коронавірусні” кошти в Кагарлицькій ЦРЛ, або Чому пацієнтам доводиться купувати ліки

Періодично в Кагарлицьких спільнотах з’являються дописи та коментарі стосовно ситуації з коронавірусом в районі вцілому та в Кагарлицькій центральній районній лікарні зокрема, в яких “високі експерти” дають прочухана місцевим медикам. Мовляв, не так лікують, приховують дані про захворюваність, гроші, виділені на лікування коронавірусу діваються невідомо куди, а пацієнти повинні лікуватися власним коштом. Як фінансується ЦРЛ та чому хворим доводиться купувати певні ліки ми попросили розповісти голову Кагарлицької районної ради Івана Семцова та директора Кагарлицької ЦРЛ Віктора Кулініченка.

Віктор Кулініченко «Кагарлицька центральна районна лікарня» відповідно до урядового рішення з 1 квітня 2020 року працює як інфекційний госпіталь, що надає медичну допомогу хворим на коронавірусну інфекцію з супутньою патологією органів та систем організму. Тому до відділень лікарні надходять на лікування пацієнти не тільки з Кагарлицького району, а й з усіх районів правобережної Київщини.

Станом на 1 листопада 2020 року тут уже проліковано 1112 осіб, з них з підтвердженим COVID-19 – 519 пацієнтів. Медична допомога хворим на COVID-19, в Кагарлицькій ЦРЛ надається відповідно до стандартів затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я та відповідних Протоколів.

Іван Семцов. Кагарлицькою районною радою постійно та вчасно виділяються кошти на різноманітні потреби лікарні. Це й оплата комунальних послуг (електроенергія, теплопостачання, водовідведення, вивезення сміття), і виплата заробітних плат обслуговуючому та молодшому медичному персоналу, харчування хворих. А ще - на пальне для доставки у лабораторії в Київ біоматеріалу на обстеження 2-3 рази на тиждень, утримання автотранспорту, оплата за обслуговування медичного обладнання, утилізацію біовідходів. Рентген-обстеження пацієнтів, які мають електронне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря та інше.

Крім того, окрім поточних коштів, як ми кажемо «платежів» на протязі року виділялися значні кошти на придбання апаратів штучної вентиляції легень, моніторів пацієнта, співфінансування цифрового рентген-апарату та іншого обладнання.

Також було залучено більше 600 тис. грн. коштів (добровільних внесків) фермерів та підприємців.

Потрібно не забувати про те, що «ковідними» коштами обділена первинна медицина і цей тягар також ліг на районний бюджет (елементарний захист лікарів, а це і костюми, маски, засоби гігієни та ін.), а це також значні кошти.

Віктор Кулініченко. Між Центральною районною лікарнею та Національною службою здоров’я України укладений договір, про так званий «ковідний пакет».

Всі кошти, які надходять від служби здоров’я, йдуть на доплати медичним працівникам, закупівлю лікарських засобів, що входять до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення та наявні в Протоколі надання медичної допомоги хворим на COVID-19, виробів медичного призначення. Це: шприци, системи, катетери, носові канюлі, ендотрахеальні трубки, кисневі лицьові маски як одноразові, так і багаторазові, засоби захисту медперсоналу, рукавички, маски, респіратори, халати одноразові, бахіли, шапочки, костюми біозахисту, захисні щитки і окуляри та інше.

Крім того, кожного четверга, подається звітність до Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації та до 20 числа кожного місяця до Національної служби здоров’я України про використані кошти на боротьбу з ковідом. Тобто працює чітка система контролю за використанням коштів.

Наявний перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, що є в Кагарлицькій центральній районній лікарні, відображений в електронному додатку «Є ліки», за посиланням eliky.in.ua, та знаходиться у вільному доступі. Всі бажаючі можуть переглянути цю інформацію. Оновлюється вона щоп’ятниці.

Витрати лише на лікарські засоби кожного місяця становлять 250-280 тис. грн.

Інша стаття видатків – медичний кисень. Потужності фірм-постачальників не вистачає для задоволення потреб лікарні. Адже тут щоденно використовується до 30 балонів газоподібного кисню, вартість одного балона складає 350 грн, сума за місяць 300-315 тис. грн.

Щодо ліків, які пацієнтам необхідно придбати за власний кошт, то лікування коронавірусної хвороби вкладається в кошти, які виділяє для цього Служба здоров’я. Але фактично кожний пацієнт, що надходить в районну лікарню з COVID-19 чи підозрою на нього, має велику кількість супутніх патологій. Тому для стабілізації стану пацієнта з такими супутніми хворобами потрібен значно ширший перелік лікарських засобів, які не входять до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення і не можуть бути придбані за кошти районного та місцевих бюджетів.

Крім того, Центральна районна аптека №9 бере участь у державній програмі «Доступні ліки», що дає змогу отримати певний перелік лікарських засобів безоплатно або з частковою доплатою за рецептом лікаря. З переліком лікарських засобів можна ознайомитись за посиланням https://moz.gov.ua/dostupni-liki.

Для прикладу, якщо пацієнт має проблеми з тиском і отримує 3-4 препарати постійно та підтримуючі засоби, то для стабілізації його стану (при захворюванні на COVID-19) необхідно задіяти зовсім інші ліки, часто дороговартісні. І коли постає питання збереження життя пацієнта, використовуються всі наявні в районній лікарні ресурси, в тому числі, допомога рідних пацієнта, при можливості.

Іван Семцов. На сьогодні медичні працівники, інший персонал лікарні працюють на межі фізичного та морального виснаження, так як навантаження неймовірне. Не будемо забувати, що працівники лікарні також живі люди, також хворіють та мають інші життєві проблеми.

Шкода, що частина жителів громади у всьому бачить тільки негатив, виливають його у соцмережах на оточуючих. Зазвичай такі “експерти” навіть не намагаються розібратися в ситуації та зрозуміти всю тяжкість та серйозність ситуації, яка склалася в зв’язку з епідемією.