«Доступні ліки»: хто гальмує програму?

Днями у електронній мережі з’явилася інформація в. о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун про робочий візит у аптеки області з метою дізнатися, як працює урядова програма «Доступні ліки». «Дорогою зайшли до Центральної районної аптеки № 9 у м. Кагарлик, - пише автор. – На календарі 8 лютого, а програма у 2018 році працює лише 6 день. Фармацевт повідомила, що договір з аптекою уклали лише 2 лютого. Тобто, понад місяць люди в Кагарлику не мали гарантії, що кошти за ліки їм повернуть».

Далі Супрун зазначила, що «7 грудня був затверджений бюджет з окремим рядком в мільярд гривень на «Доступні ліки», а 4 січня – Казначейська служба перерахувала в кожну область заплановану на перший місяць року суму (83,3 млн грн).

«Чому ж грошей і досі нема, а люди й далі не можуть отримати життєво необхідні ліки?» - ставить риторичне запитання в. о. міністра і серед винуватців ситуації називає місцеву владу і аптеки.

Щоб розібратися із ситуацією в районі, наш кореспондент для початку відвідав Центральну районну аптеку № 9, де мав розмову із її завідуючою Галиною Осадчою.

- Галино Сергіївно, отже, коли саме ваша установа розпочала видачу препаратів по програмі «Доступні ліки»?

- На минулому тижні. Правда, не в повному обсязі визначеного переліку препаратів. Деяких не було в постачальників. З нинішнього понеділка уже маємо майже всі препарати, на які передбачена державна компенсація. У перелік таких ліків у цьому році входить 239 препаратів, або 23 діючих речовини. Це дещо більше, ніж було торік.

- Чому ліки не видавалися із початку року, тобто, ще в січні?

- Якщо коротко, то через відсутність коштів, передбачених на відшкодування затрат на ліки державою. Мені відомо, що вони надійшли в район на початку лютого. І відразу було укладено угоду між нами і розпорядником коштів – районним Центром первинної медико-санітарної допомоги. Без нього ми не могли ні закуповувати ліки, ні видавати їх людям.

- У свою чергу, аптекою було оперативно зроблено все можливе, щоб жителі району сповна скористалися вигодами даної програми. Ще на початку січня після чисельних звернень людей ми дали згоду на участь у цій програмі. Маючи за плечима досвід роботи у цій справі у 2017-ому…

- Галино Сергіївно, користуючись нагодою, давайте ще раз зупинимося на головних аспектах програми «Доступні ліки». Що вона собою являє?

- Дана програма базується на принципі відшкодування затрачених на препарати коштів державою. Завдяки цьому, люди одержали можливість придбати необхідні медпрепарати безкоштовно або ж із значною знижкою. При цьому було визначено і перелік найбільш поширених захворювань. Це – цукровий діабет, бронхіальна астма, артеріальна гіпертензія та серцево-судинні недуги. Саме хворі із такими діагнозами можуть розраховувати на передбачені пільги. Для цього потрібен лише рецепт від лікаря.

- Читачів районки цікавить і таке питання: чому окремі з препаратів у аптеці видаються безплатно, а за окремі треба доплачувати?

- Кожен медичний препарат виготовляється на основі певної діючої речовини. При цьому таких препаратів може бути десятки найменувань від різних виробників і різної вартості. Однак під безкоштовну видачу підлягає лише найдешевший з них.

Звичайно, що ми намагаємося закупляти ліки, які підпадають під категорію безкоштовних. Але чи то наша промисловість не встигає виготовляти їх в достатній кількості, чи на те є інші причини, але і торік, і, гадаю, в цьому році буде дефіцит на окремі з них. Тому і пропонуємо людям дорожчі аналоги з доплатою.

Є й інший варіант. Частина хворих свідомо надає перевагу іноземним лікам, погоджуючись на доплату.

Розмова з Галиною Осадчою відбулася у понеділок, 12 лютого. У аптеці зібралося чимало відвідувачів, більшість яких тримала в руках букет із рецептів на безкоштовні ліки. Щоб якомога швидше відпустити людей, у закладі працювали три вікна видачі препаратів. На одному з них була задіяна і завідуюча. На прохання Галини Сергіївни наш діалог тривав не більше 5 хвилин. Знову ж таки, в інтересах відвідувачів.

Після цього звинувачення в тому, що урядову програму в Кагарлику гальмують працівники аптеки, відпали самі собою. Як, до речі, і стосовно «місцевої влади». За інформацією начальника фінансового управління районної державної адміністрації Наталії Перевери, кошти на програму «Доступні ліки» з області в район надійшли 31 січня ввечері.

Інформація газети
"Вісник Кагарличчини"

Додаткова інформація