Голова Держенергоефективності та Міністр енергетики Литви обговорили здобутки та наступні пріоритети співпраці України та Литви у «чистій» енергетиці
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час зустрічі із Міністром енергетики Литви ЖигімантасомВайчюнасомта Послом Литви в Україні Марюсом Януконісом розглянули напрацювання та подальші актуальні напрями партнерства двох країн у відновлюваній енергетиці у рамках укладеного Меморандуму про співпрацю у 2017 році.
Зокрема, Литва – стратегічно важливий для України партнер у розвитку «чистої» енергетики. Так, за даними «Eurostat», Литва досягла своєї національної мети – 23 % «зеленої» енергії до 2020 р. і вже у 2017 р. ця частка становила більше 25 %.
«При цьому, серед першочергових напрямів співпраці України та Литви – розвиток біоенергетики для заміщення споживання газу», - повідомив С.Савчук.
Як відомо, у Литвіпісля запуску біржі «Baltpool»(https://www.baltpool.eu)частка біомаси, придбаної через неї, зросла із 1% у 2013 р. до 95% у 2017 році.
У результаті вже у 2018 р. близько 70% енергії у централізованому теплопостачанні Литви вироблено саме із біомаси.
«Тож, беручи за основу успішний досвід Литви у генерації тепла із біомаси та принципи роботи «Baltpool», ми розробили законопроект щодо запровадження прозорої та конкурентноїелектронної системи торгівлі твердим біопаливом в Україні», - наголосив Голова.
Такожпід час зустрічі сторони обговорили інші законодавчі зміни, спрямовані на розвиток «зелених» проектів в Україні. Особливу увагу приділено питанню запуску аукціонів.
Водночас, литовські компанії вже активно працюють на українському ринку.
Наприклад, за участю провідного литовського виробника сонячних панелей «SoliTek» (https://solitek.eu) на даху Посольства Литви в Україні встановлено 11 кВт СЕС. Таким чином, Посольство стало першою дипломатичною установою, яке буде використовувати «чисту» електроенергію для своїх потреб.
Крімцього, у м. Вільногорськ (Дніпропетровська область)литовська компанія «BODGROUP» (https://www.bod.lt) встановила СЕС потужністю 2 МВт, яка буде використовувати інноваційну систему трекерів для відстеження позиції сонця.Нова технологія дозволить виробляти на 40% більше електроенергії, ніж звичайна СЕС.
Загалом, за підсумками зустрічі сторонидомовилися продовжити взаємовигідну співпрацю та опрацювати наступні питання:
- шляхи запровадження спільних механізмів фінансування підготовки «зелених» проектів;
- обмін досвідом щодо програм підтримки домогосподарств у використанні відновлюваних джерел енергії, зокрема, щодо встановлення СЕС;
- залучення литовських компаній на український ринок для запуску проектів із виробництва тепла для заміщення газу.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістюДерженергоефективності