ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ (щодо отримання грошової допомоги в розмірі 10 пенсій)

07 7 05 2019№1. У жовтні цього року буде 37 років як я працюю вчителем у загальноосвітній школі. Під час строкової військової служби брав участь у бойових діях. У якому віці я матиму право на пенсію за віком? Чи призначать мені грошову допомогу в розмірі 10 пенсій як педагогічному працівнику, якщо я як учасник бойових дій вийду на пенсію за віком раніше 60 років?

- Чоловіки з числа військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше як 25 років. Це передбачено статтею 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058).

- Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії зазначеній категорії осіб додається, зокрема, посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) проходження військової служби та участі в бойових діях.

- Отже, якщо є документи, які підтверджують, що в період проходження військової служби Ви брали участь у бойових діях, Ви матимете право на призначення пенсії після досягнення 55-річного віку.

- Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено умови виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій особи станом на день її призначення. Однією з умов призначення грошової допомоги є те, щоб на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 (для чоловіків це 60 років), особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»—«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та до цього часу не отримували будь-яку пенсію.

- У разі призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій до досягнення 60-річного віку, підстав для нарахування грошової допомоги не буде.

№2. Чи матиму я право на державну грошову допомогу в розмірі 10 пенсій, якщо лікарня, у якій я відпрацювала 31 рік лікарем і на час досягнення пенсійного віку також працюю в ній на посаді лікаря, до 2000 року мала державну форму власності, а після цієї дати приватну?

- Для призначення грошової допомоги особа має на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», працювати в закладах і установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»—«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Водночас жінкам потрібно мати не менше як 30 років страхового стажу на таких посадах. Також обов'язковою умовою є факт, що їм не призначалася будь-яка пенсія раніше.

- Отже, Ви не матимете права на грошову допомогу, оскільки на день досягнення пенсійного віку лікарня, у якій Ви працювали лікарем, мала приватну форму власності. Окрім того, Ви ще не набули 30 років страхового стажу лікарем в закладі державної або комунальної форми власності.

№3. 2008 року мені призначили пенсію за вислугу років, але за тиждень я відмовилася від одержання пенсії та пішла працювати медиком. Цього року досягаю пенсійного віку. Чи призначать мені грошову допомогу?

- Ні, Ви втратили право на одержання грошової допомоги. Щоб мати право на її одержання, крім інших умов особа не мала одержувати будь-яку пенсію до того.

- Пенсію за вислугу років призначають довічно, а в разі влаштування особи на роботу за спеціальністю її виплату припиняють.

№4. 10.08.2019 я досягну 60-річного віку. Якщо в мене буде 35 років стажу на педагогічних посадах у державних закладах освіти, враховуючи вересень 2019 року, чи матиму я право на грошову допомогу і коли краще звертатись із заявою щодо призначення пенсії?

- Відповідно до статті 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) застрахована особа може подати заяву про призначення пенсії за віком та необхідні документи в територіальний орган Пенсійного фонду не раніше як за місяць до досягнення пенсійного віку. Пенсію за віком призначають із дня звернення за пенсією. Але якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців із дня досягнення особою пенсійного віку, пенсію за віком призначають із дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

- Для призначення грошової допомоги особа має на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058, працювати в закладах і установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»—«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Водночас особі потрібно мати страховий стаж (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років) на таких посадах, а також не мати будь-якої призначеної пенсії.

- Страховий стаж після 01.01.2004 обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Календарний місяць роботи за спеціальністю буде зараховано до страхового стажу роботи за спеціальністю як повний місяць, якщо всі місяці роботи після січня 2004 року і до місяця звернення щодо призначення пенсії заробітна плата особи, з якої було сплачено внески в Пенсійний фонд України, була не менше мінімальної.

- Для того щоб врахувати страховий стаж на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років, за вересень, Ви маєте звернутись із заявою щодо призначення пенсії в районне управління Пенсійного фонду не раніше як у жовтні 2019 року. Але для того, щоб пенсію призначили з 11.08.2019, із заявою потрібно звернутися до спливу трьох місяців із дня досягнення пенсійного віку, тобто не пізніше як 09.11.2019.

Додаткова інформація