Основні аспекти законодавчих змін 2016-го у сфері пенсійного забезпечення

Про основні аспекти законодавчих змін 2016-го у сфері пенсійного забезпечення розповідає Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний

Відповідно до закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII тимчасово до 31 грудня 2016-го максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Чи означає це, що раніше призначені більші пенсії, ніж у зазначеному вище розмірі, сплачуватися не будуть, чи це лише стосується нових (призначених в 2016 році) пенсій?

Розмір максимальної пенсійної виплати зафіксовано законом на рівні 10740 грн. Насамперед це означає, що у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму максимальна пенсія не зростатиме, як це було раніше. Для тих, кому пенсія була призначена до січня 2016-го, і якщо її розмір перевищує цю величину, не проводяться жодні перерахунки, індексації та збільшення пенсії.

Чи змінилися умови призначення і виплати пенсій цього року? Чи діють обмеження з виплати пенсій працюючим пенсіонерам, зокрема, науково-педагогічним працівникам?

З 2016-го змінились умови виходу на пенсію за вислугою років. Вони пов'язані насамперед із встановленням для відповідних категорій осіб пенсійного віку. Зміни також стосуються умови обчислення заробітної плати для визначення розміру пенсії. Якщо до кінця 2015 року для обчислення пенсії могла бути подана довідка про заробітну плату за період до 1 липня 2000-го, то вже починаючи з цього року пенсія обчислюється тільки із заробітку за даними системи персоніфікованого обліку. Винятками можуть бути випадки, коли в цій системі наявна інформація за період менш як 5 років. Тоді довідка про заробітну плату має надаватись.

Умови виплати пенсії працюючим пенсіонерам фактично залишились порівняно з минулим роком незмінні. Але існує виняток для осіб, які мають статус ветеранів військової служби. Виплата військової пенсії для них здійснюється у повному обсязі незалежно від факту роботи.

Чи обкладатимуться податком у 2016 році пенсії працюючих пенсіонерів, в якому розмірі й порядку?

Справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання здійснюватиметься і в 2016-му. Об'єктом оподаткування є частина пенсійної виплати, що перевищує суму 4134 грн. У 2016 році встановлено єдину ставку податку у розмірі 15 відсотків. Нагадаю, що у 2015-му цей податок становив 15 відсотків для оподатковуваного доходу, який не перевищує 12 180 грн., та  20 відсотків -- якщо ця сума є більшою.